Jak zrezalizować postanowienia noworoczne ?

Jak zrezalizować postanowienia noworoczne ?

Postanowienia noworoczne, lub inaczej sztuka wyznaczania i osiągania celów.

Natchniony szkoleniem trenera motywacyjnego, wzorowego ucznia Anthonego Robinsa – Mariusza Szuby postanowiłem napisać teraz dla każdego na nadchodzący 2011 rok listę kroków jakie trzeba poczynić, aby zrealizować swoje postanowienia noworoczne.

Przy okazji mam też ciekawą ofertę noworoczną dla każdego, ale o tym za chwilę :).

Wyznaczanie i osiąganie celów dzielimy na kilka etapów. Jeśli masz jakiś swój cel jaki jest poziom Twojej pewności odnośnie jego realizacji ? Im większa pewność osiągnięcia celu, tym większe mamy możliwości jego osiągnięcia. Kiedy wybierzemy jedną z tych możliwości zaczynamy działać, a działanie daje nam efekty – teraz w zależności od nich nasz poziom pewności rośnie lub maleje. Jeśli rośnie otwierają się kolejne możliwości jego realizacji, jeśli zaś maleje, mamy ich coraz mniej… aż dochodzi do rezygnacji, dlatego jak powiedział Winston Churchil

Nigdy, Nigdy, Nigdy nie poddawajcie się

Postanowienia Noworoczne – osiągamy cele.

1. Jaki jest Twój cel długoterminowy na nadchodzący rok ?

Może chcesz osiągnąć jakiś próg finansowy, dopiąć na ostatni guzik ważny projekt w swojej firmie, doprowadzić do ważnego spotkania z kluczowym klientem, kupić nowe auto, wyjechać na wakacje za granicę, zrealizować swoje (dowolne) marzenie.

Cel musi być napisany w czasie teraźniejszym np. Mam nowego Mercedesa S-klasa, Spędzam wakacje na Wyspach Kanaryjskich itd.

Napisz swój cel na kartce – TERAZ! (w przeciwnym wypadku najpewniej go nie osiągniesz)

2. Czy cel, który sobie wyznaczyłeś jest dla Ciebie konkretny i jasny ?

Twoim celem jest kupić sobie auto, czy kupić sobie Mercedesa S-Klasa Turbo Diesel 235KM ?

Twoim celem jest wyjechać na wakacje, czy zrobić sobie dwutygodniowe wakacje wraz z rodziną w Kingston na Jamajce ?

Im więcej szczegółów będzie miał Twój cel, tym wizualizacja jego będzie mocniejsza, tym lepiej będziesz wiedzieć do czego tak naprawdę dążysz. – Opisz swój cel dokładnie, aby przedstawiając go komuś nikt nie musiał zadawać pytań dodatkowych.

Najlepiej przedstaw go komuś i poproś o opowiedzenie. Jeśli otrzymasz jasną, klarowną i w pełni dla Ciebie zrozumiałą odpowiedź to znaczy, że Twój cel jest dobrze skonstruowany.

3. Czy Twój cel jest mierzalny ?

Czy potrafisz zmierzyć swoje noworoczne postanowienie ? Jeśli jest to wspomniany mercedes, lub wakacje to ile one kosztują ?

4. Czy jest on właściwie osiągalny ?

Odpowiedz sobie na pytanie czy cel rzez Ciebie wyznaczony jest w ogóle możliwy do osiągnięcia.Teraz zapomnij o trudach i przeciwnościach w dążeniu do niego, myśl tylko o tym czy da się go osiągnąć, czyli w ogóle w świecie czy takie zjawisko może wystąpić ? :).

5. Czy Twój cel jest realny ?

Czy obrany przez Ciebie cel jest możliwy do osiągnięcia przez Ciebie ? Czy Ty możesz zrealizować swoje noworoczne postanowienie?

6. Kiedy go zrealizujesz ?

Wyznacz – TERAZ dokładną datę jego realizacji. Podaj dzień i miesiąc, lub nawet dokładną godzinę. Pisząc zrobię to czy tamto w przyszłym roku, będziesz cel odstawiał z miesiąca na miesiąc na porę późniejszą – bardziej odpowiednią, a taka jak doskonale o tym wiesz nigdy nie nadejdzie.

Wyznaczając datę obierz termin realny do osiągnięcia, a jednocześnie taki, który nie będzie Ci dawał za dużej swobody. Zbyt odległy termin spowoduje wywołaniu u Ciebie syndromu studenta – „Mam jeszcze dużo czasu zrobię to jak będzie blisko” – oczywiście NIE zrobisz tego.

7. Czy cel jaki sobie wyznaczyłeś jest dla Ciebie ważny ?

Jeśli masz jakieś postanowienie, które chcesz zrealizować ale w sumie to jeśli go nie zrealizujesz to nic się nie stanie – to nie jest cel!. Twój cel / Twoje postanowienie musi mieć dla Ciebie duże znaczenie.

Może chcesz rzucić palenie, cel będzie miał duże znaczenie zdrowotne, ale zdrowie musi wiele znaczyć dla Ciebie.

Wakacje na które chcesz pojechać są dla Ciebie ważne, bo obiecałeś rodzinie, że spędzisz z nimi więcej czasu zabierając ich na wakacje.

Auto, które chcesz kupić jest Ci potrzebne do pracy, lub po prostu nienawidzisz jeździć autobusami – ta mogę też kupić Fiata 126p…

Właśnie dlatego musisz napisać dokładnie na kartce co chcesz osiągnąć i kiedy, żeby nie tworzyć sobie drogi ucieczki, zamiast kupić mercedesa kupisz malucha, zamiast pojechać na Hawaje pojedziesz nad Bałtyk, zamiast zrealizować swój cel 22.07, zrealizujesz go (lub nie!) dopiero w grudniu.

Przykładowy cel:

  • Jest 22.07.2011, siedzę w swoim nowym mercedesie klasy S (kupionym w salonie samochodowym na ulicy xyz w Warszawie), wraz z moją dziewczyną Kasią.
  • 18. listopada 2011 wyleciałem z Balic w Krakowie do miasta Angoda na Sri Lance , gdzie mieszkam od tygodnia (wraz z…)

itd. – szczegóły, szczegóły, szczegóły.

8. Czy Twój cel jest zależny tylko od Ciebie czy także od innych ludzi ?

Wiadomo, że jeżeli planujesz wielką sprzedaż to cel pośrednio zależał będzie od innych, ale to Ty masz wpływ na kupujących – możesz przeszkolić się z zakresu marketingu, by sprzedaż była lepsza.

Najlepiej uniezależnij swój cel od innych ludzi, to uniemożliwi Ci zrzucenie winy na kogoś i usprawiedliwienia swojej porażki.

9. Czy mój cel jest ekologiczny ?

Zastanów się, czy w drodze do realizacji celu nie zaszkodzisz innym. Jeśli cel pochłonie Cię bez opamiętania, z pewnością ucierpi na tym Twoja rodzina (może warto przesunąć datę realizacji celu ?).

Dobrze przemyśl to pytanie, zdarzyły się przypadki tak mocnego skoncentrowania na celu, że po jego osiągnięciu pojawiała się depresja, koszt jego realizacji był niewspółmierny do korzyści.

Jak napisał Bartłomiej Popiel w książce „Zrobię to dzisiaj” :

Sukces to nie tylko pieniądze, ale także odpowiedni balans między pracą relacjami z innymi ludźmi i zdrowiem

Ostatnie pytania podsumowujące, które utwierdzą Cię w słuszności i wagi celu:

  1. Co się wydarzy kiedy go osiągniesz ?
  2. Co się nie wydarzy kiedy go osiągniesz ?
  3. Co się wydarzy jeśli go nie osiągniesz ?
  4. Co się nie wydarzy jeśli go nie osiągniesz ? 😀

Teraz podziel cel na 4 etapy, napisz jaki będzie każdy z Twoich 3 kroków do realizacji czwartej części, czyli celu głównego. W każdym z etapów zrób to samo co z celem głównym – przejdź na samą górę tej strony i napisz dla każdego kroku – jak brzmi 1,2,3 cel cząstkowy?, czy jest jasny dla Ciebie ?, mierzalny ?, osiągalny?, realny? jaka jest jego data realizacji ?.

Skrupulatna realizacja powyższych kroków i odrobina samozaparcia sprawi, że noworoczne postanowienie spełni się nieoczekiwanie wcześniej niż się tego spodziewasz 🙂

Do dzieła!, lub jak w kampanii reklamowej Nike Just Do It.

PS. Publiczne wyznanie swojego celu sprzyja jego osiągnięciu ze względu na nacisk otoczenia. Napisz w komentarzu swoje noworoczne postanowienie, wraz z datą jego realizacji, podając Imię i Nazwisko.

Oferta z początku artykułu

Obecnie zająłem się poważniej marketingiem sieciowym dołączając do Business Support Group. Mój cel to

1 kwietnia 2011 – mam w FM 100 aktywnych użytkowników, których samodzielnie dopisałem do struktury.

Jeśli jesteś zainteresowany zarabianiem prawdziwych pieniędzy, ale nie wiesz jak tego dokonać, zachęcam do obejrzenia naszej konferencji biznesowej. Aby otrzymać do niej link, wypełnij poniższy formularz.
Zachęcam do zapisu i szczerzę życzę wszystkim wytrwałości w realizacji postanowienia noworocznego.

Imię i nazwisko
Twój nr telefonu
Adres e-mail

Przemek 🙂

COMMENTS (2)

  1. Postanowienia zawsze warto sobie stawiać. Te długo i krótko okresowe. Lepiej zarządza się wtedy swoim czasem oraz ma się większą satysfakcję ze zrealizowanego planu. Sam sobie buduję listę co zrobię w tygodniu, co w kwartale, a co w roku.
    Gdyby nie taka lista, to bym w życiu nie zrobił sobie serwisu o modzie http://trend-roku.pl/ oraz witryny o świetlówkach http://swietloweczki.pl/ A tak już wszystko działa i sprawia satysfakcje 🙂

  2. Pingback: 4 Wskazówki Dla Branży MLM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ile byłbyś skłonny zainwestować, aby Twoja firma zwielokrotniła dochody?
obecność w Google jest jak generator klientów

Kliknij TAK, aby zobaczyć:

  • co mogę dla Ciebie zrobić
  • ile na tym zarobisz
  • kiedy osiągniesz efekt
  • i jakie będziesz mieć z tego korzyści

Oferuję Ci 7 lat mojego doświadczenia w marketingu internetowym i sprzedaży. Podaj adres swojej strony i kontakt, a przedstawię Ci możliwości rozwojowe Twojej firmy z punktu widzenia SEO.

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h
Dziękuję