Certyfikat SSL – kilka rzeczy, które musisz zrobić po jego wdrożeniu

Certyfikat SSL – kilka rzeczy, które musisz zrobić po jego wdrożeniu


Zastanawiasz się nad wdrożeniem certyfikatu SSL na swoją stronę internetową, ale nie do końca wiesz, jak to działa i czego się potem spodziewać? Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, że skorzystanie z tej opcji to zabezpieczenie nie tylko dla Ciebie, ale też użytkowników korzystających z Twojej witryny.

Czy jest certyfikat SSL?

Ciągle sporo się słyszy nie tylko o atakach hakerskich, ale też wycieku danych ze stron internetowych. Najczęstszym błędem jest nieprawidłowe ich zabezpieczenie, dzięki czemu do gromadzonej przez nas bazy danych dostęp może mieć nawet mało zaawansowany haker. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie tych danych jest bardzo ważne, zwłaszcza w dobie, kiedy większość zakupów czy formalności załatwiamy za pośrednictwem Internetu. Już samo wprowadzenie RODO narzuciło na administratorów stron większe restrykcje w temacie ochrony danych. Posiadanie certyfikatu SSL jest jednym z elementów, który nie tylko je zabezpiecza, ale także utrudnia wyciek danych. Warto więc wdrożyć to rozwiązanie na swoją stronę.

Co trzeba zrobić po wdrożeniu SSL?

Jednak samo wdrożenie certyfikatu SSL na stronę nie wystarczy. Kilka często powtarzanych błędów sprawia, że jest on nieskutecznym rozwiązaniem. I kiedy myślimy, że dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uchronić dane naszych użytkowników, wcale tak nie jest. Jakie są najczęstsze błędy?

1. Brak przekierowania z http na https

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kiedy korzystasz z certyfikatu SSL, strona internetowa jest tworzona w dwóch wersjach. Pewnie nie raz zastanawialiście się, dlaczego na początku niektórych witryn znajduje się przedrostek http, a na niektórych https. To właśnie ten drugi świadczy o tym, że strona korzysta z certyfikatu i jest dodatkowo zabezpieczona.

Z punktu pozycjonowania, Twoja strona może być gorzej widoczna. Przeglądarka internetowa potraktuje ją jako dwie różne strony. Jednak bezpieczeństwo w sieci jest sprawą priorytetową. Warto wybrać dobrego informatyka, który będzie czuwał nad procesem wdrożenia, sprawne wprowadzenie certyfikatu pozwoli uniknąć konieczności duplikowania strony, za sprawę dobrze dobranych odwołań.

2. Błędy w indeksie

Kolejny z często spotykanych problemów to błędy w indeksie. Może okazać się tak, że serwis https nie będzie dostępny dla wyszukiwarki google. Tyczy się to zwłacza podstron głównej witryny. Błędny w indeksie mogą spowodować, że poszczególne podstrony nie będą widoczne dla użytkowników. Co za tym idzie, nie tylko spadnie zasięg strony, ale także będę mniejsze możliwości w zakresie pozycjonowania.

3. Brak aktualności sitemapy

Jeśli zdecydujemy się na wdrożenie certyfikatu SSL na naszą stronę, należy pamiętać o wygenerowanie nowej mapy witryny z początkiem adresu https. Po wygenerowaniu nowej mapy należy wgrać do narzędzi Search Console, co przyspieszy indeksację oraz przyspieszy widoczność strony.

Wgranie certyfikatu SSL jest bardzo ważne z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa. Warto jednak skorzystać z doświadczonych fachowców z firmy Grafpa, którzy zajmują się pozycjonowaniem i potrafią prawidłowo wdrażać certyfikat SSL. Nieumiejętne wdrożenie może zrobić więcej złego niż dobrego. Jest to na pewno konieczny zabieg, jednak zasięgnijmy rady specjalistów, tak aby ten proces przebiegł sprawnie i bez komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ile byłbyś skłonny zainwestować, aby Twoja firma zwielokrotniła dochody?
obecność w Google jest jak generator klientów

Kliknij TAK, aby zobaczyć:

  • co mogę dla Ciebie zrobić
  • ile na tym zarobisz
  • kiedy osiągniesz efekt
  • i jakie będziesz mieć z tego korzyści

Oferuję Ci 7 lat mojego doświadczenia w marketingu internetowym i sprzedaży. Podaj adres swojej strony i kontakt, a przedstawię Ci możliwości rozwojowe Twojej firmy z punktu widzenia SEO.

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h
Dziękuję