Wtyczka SEO do WordPressa (by Yoast)

Wtyczka SEO do WordPressa (by Yoast)

Jedna z ciekawszych wtyczek na które natknąłem się niedawno, jednocześnie której funkcjonowanie mi się spodobało jest SEO Plugin stworzone przez yoast.com (swoją drogą przydatny blog). Wtyczka kumuluje w sobie kilka wtyczek wspierających SEO – między innymi sitemapy, metatagi, okruszki chleba (breadcrumbs), permalinks i inne – wpis jest dopełnieniem dla ’Najlepsze Wtyczki do WordPressa’.

Właściwość, która rzuciła się w oczy jako pierwsza to metatagi. Pod tym względem działa podobnie jak typowe wtyczki SEO do wordpressa (All in one seo pack, seo platinum, headspace), czyli umożliwia dodawania osobnych opisów, tytułów i słów kluczowych dla każdego z artykułów. To co wyróżnia tą wtyczkę to możliwość podglądu na żywo jak będzie wyglądał wpis w wynikach wyszukań Google, co da Ci wyobrażenie jak użytkownicy będą widzieć Twoją stronę w Google, pozwoli nadać stronie dobrze wyglądający tytuł, oraz uniknąć za długich opisów. Wtyczka dodatkowo sprawdza czy słowo kluczowe na którym najbardziej Ci zależy pojawia się w keywordach, opisie, tytule i treści artykułu.

 

Publikowanie Artykułu


Jak widzisz na powyższym rysunku, pod artykułem pojawia się okienko w którym możesz edytować wszystkie ustawienia nowego wpisu. Widoczna jest także informacja o obecności słowa kluczowego w poszczególnych elementach artykułu.

W opcjach zaawansowanych możesz ustawić atrybuty follow, nofollow, index, noindex, dodać lub nie dodawać danego wpisu do mapy strony, ustawić adres canonical i przekierowanie 301, czyli właściwie wszystko czego można sobie życzyć podczas publikowania nowego artykułu.

SEO Wtyczka WordPress – Panel Główny

Przeglądając ustawienia panelu możesz włączać lub wyłączać poszczególne możliwości wtyczki w różnych miejscach na stronie. Niżej znajdują się formularze weryfikacyjne dla Google i Bing Webmaster Tool oraz Yahoo! Site Explorer. Na samym dole znajdują się ustawienia generowania mapy xml strony.

Zakładka Titles

Tutaj definiujesz szablon meta dla stron, postów, archiwów. Możesz korzystać też ze specjalnych tagów jak %%title%%, %%sitename%% itd. Jeśli nie chcesz opisywać meta tagów ręcznie szablony mogą okazać się zbawiennym rozwiązaniem.

Zakładka Indexation

Tutaj zarządzasz częściami serwisu, które chcesz lub nie chcesz, aby zostały zaindeksowane, dzięki czemu możesz zapobiec wewnętrznemu duplikowaniu treści.

 

Zakładka Permalinks

W tym miejscu możesz między innymi usunąć /kategoria/ ze swojego adresu w URL’ach kategorii dzięki czemu będzie krótszy i wyżej w drzewiastej strukturze strony.

 

Zakładka Internal Links

Te ustawienia dotyczą głównie breadcrumbs, których nie ma na większości stron, a służą po to, aby odwiedzający mógł się szybko zorientować w którym miejscu strony dokładnie się znajduje.

Używanie Bradcrumbs jest dobrą praktyką z punktu widzenia SEO, więc jeśli Twój szablon nie ma wbudowanych okruszków, możesz skorzystać z tej wtyczki i skonfigurować wygląd według własnego uznania – np:

Home >> Pozycjonowanie i Optymalizacja >> Wtyczka SEO do WordPressa (by Yoast)


Zakładka RSS

Tutaj możesz wprowadzać modyfikacje w swoim kanale RSS, między innymi poprzez dodawania własnego tekstu po, lub przed każdym z wpisów w RSS. Jeśli korzystałeś kiedy z wtyczki RSS Footer, w Wtyczce SEO, działa to tak samo.

 

Zakładka Import

Umożliwia importowanie ustawień z innych wtyczek jak all in one seo, headspace, rss footer, breadcrumbs by yoast, oraz import robots.txt

Zakładka Edit Files

To miejsce w którym możesz edytować plik robots.txt swojego wordpressa.

Jeśli chodzi o SEO Wtyczki do wordpressa warto ją wypróbować i ewentualnie zrezygnować z conajmniej 4 innych na rzecz tej jednej.

Pobierz Wtyczkę SEO by Yoast, lub zapoznaj się ze stroną wtyczki.

COMMENTS (42)

  1. REWELACYJNA WTYCZKA! Zainstalowałem jakiś czas temu, po prostu bajka prowadzi człowieka kroku po kroku i prawie można dzięki niej uwierzyć że załatwi całą sprawę pozycjonowania. Analizuje stronę na bieżąco, każda zmiana od razu jest aktualizowana i widać cz trzeba zmienić tytuł czy dodać słów kluczowych. Polecam! Dzięki za wpis.

  2. Dużo. możliwości. Dodałem wtyczkę na nowym blogu, wcześniej zastanawiałem się nad All in One SEO Pack.

  3. a moje pytanie jest chyba dość proste ale nie mogę ego uryzc… gdzie mogę dodać słowa kluczowe {meta keywords} dla strony głównej?

  4. zostały wprowadzone jakieś interesujące zmiany od chwili opublikowania artykułu?

  5. Właśnie zainstalowałem tą wtyczkę, także artykuł bardzo mi się przydał, dzięki.

  6. Pingback: Jak sprzedawać za pomocą WordPress? | Przemysław Bednarz - oficjalny blog

  7. Witam WAS.
    Wtyczka wydaje się być bardzo przydatna. Ciekaw jestem jak wypadnie w moich testach. Sprawdzę i podzielę się z WAMI moimi testami.

    Dzięki autorowi.
    Pozdrawiam

  8. Używam tej wtyczki ale nie widzę żadnych rezultatów pozycjonowania.

  9. Ciekawy, pomocny, rozbudowany opis wtyczki. Dzięki.

  10. meta title – usuwa mi nazwę w obrębie tagu, gdy wpisuję symbole otwarcia i zamknięcia tagów

  11. Wtyczka godna uwagi, jest dla mnie wielki rozwiązaniem, ponieważ bardzo przydatnie podpowiada czego brakuje w moim opisie, słowach kluczowych itp.

  12. @Darek
    Myślę, że można to uzależnić od częstotliwości publikowania wpisów. Jeśli tworzysz dużo artykułów każdego miesiąca indeksowanie archiwów jest ok. Jeśli tworzysz 1 post na miesiąc, a dodatkowo okładasz go tagami będą pojawiać się duplikaty wewnętrzne których jednak warto unikać.

  13. A czy w indexation warto zaznaczać żeby nie indeksowało na przykład archiwów? Już różne opinie na ten temat słyszałem i mam pełną głowę:/

  14. Rzeczywiście możliwości tej wtyczki są ogromne. Jak na razie jeszcze nie spotkałem się z tym pluginem na innych blogach, dlatego bardzo się cieszę, że natknąłem się na ten blog. Podgląd w Google jest ogromnym ułatwieniem i przydatnym szczególnie dla początkujących blogerów.

  15. Czytam i dalej podobny problem
    ostatnio zauważyłem, że Yoast nie daje keywordsów i metaopisów, jak indeksuje jakiś post to wybiera TAGI lub meta description z tekstu a nie tak jak powinno.

    Ktoś ma na to jakiś pomysł?

    Dzieki i pozdrawiam!

  16. Dzięki za artykuł, a zwłaszcza za link do opisu konfiguracji wtyczki!

  17. no wtyczka jest faktycznie fajna – choc nie wszysko kumam w niej 😉 ale za jakis czas zaczne pewnie 🙂

  18. Fajna wtyczka, ale jeszcze nie opanowałem. Mam wersję, która nie ma możliwości podglądu strony. Proszę autora, aby dokładnie rozwinął opisy poszczególnych opcji. Z góry dziękuję.

  19. Mam mały problem. W podglądzie strony meta name=”description” nie zawiera polskich znaków. Wie ktoś co trzeba zmienić we wtyczce aby było poprawnie. ps. Jeżeli zawartość meta jest uzupełniania „ręcznie” jest ok – natomiast jak automatycznie to brak polskich znaków.

  20. Szkoda tylko że brak polskiego tłumaczenia, przydało by się więcej informacji o niej.

  21. no mam ta wtyczke zainstalowana ale szczerze mowiac wyjasnienia niewiele mi mowia 🙂

  22. Dzięki za wyjaśnienia. Właśnie odszukałem gdzie zamieszczać meta keywords. Nadal nie rozumię po co jest Focus Keyword

  23. Wtyczka zainstalowana. Jutro sprawdzę czy rozumiem o co chodzi… wordpress to wciąż dla mnie czarna magia, a większość stron prowadzących za rączkę są po angielsku, a słownictwo tam używane wykracza poza moje…
    Pozdrowienia 😉

  24. Jestem na kolejnym blogu, czytam kolejny artykuł o tej wtyczce, a nadal nie wiem jak ją skonfigurować… Niby jakieś wskazówki, ale co, jak…

    1. @marin
      masz racje, nie pisałem jeszcze o konfiguracji wtyczki. Być może te linki pomogą w odpowiednim skonfigurowaniu:
      http://www.wpbeginner.com/plugins/how-to-install-and-setup-wordpress-seo-plugin-by-yoast/
      lub nagranie http://www.youtube.com/watch?v=MLBpmeXjse4

  25. Świetne narzędzie, choć trzeba nad nim trochę posiedzieć 😉
    Ponawiam pytanie Mariusza:
    Nie zna ktoś podobnego narzędzia do analizy normalnej strony?

  26. Fajnie wtyczka przyda mi się do tworzonego bloga.
    Nie zna ktoś podobnego narzędzia do analizy normalnej strony?

  27. @Daniel
    Teoretycznie nie ma potrzeby usuwania, choć nie wiem która będzie miała większy priorytet.
    Pytanie po co trzymać dodatkowo aio seo pack, jesli seo by yoast posiada tę samą funkcjonalność ;]

  28. Czy korzystając z tego dodatku muszę usunąć All in one SEO pack?

  29. Dzięki wielkie za wpis i porady jak ustawić wtyczkę.

  30. Dużo jest fajnych wtyczek do wordpressa, ale ta jest naprawdę warta uwagi

  31. Hmm a nie ma gdzieś opisanego poradnika jak ustawić opcje tej wtyczki jak najbardziej wydajnie ? ponieważ nigdy się nie bawiłem takimi elementami itd. i tak na ślepo wklepywać opcje chyba mija się z celem.

  32. @Michał
    dodałeś szablony opisów i słów kluczowych ?
    Napisz jakich ustawień wtyczki (w dziale titles) użyłeś.

  33. Cześć,
    Ja właśnie szukam wtyczki do wordpressa, bo mam kilka serwisów, jednak ostatnio zauważyłem, że Yoast nie daje keywordsów i metaopisów, jak indeksuje jakiś post to wybiera meta description z tekstu a nie tak jak powinno.

    Jakaś myśl śie może nasuwa? 😉

    Dzieki i pozdrawiam!

  34. Świetna wtyczka i w dodatku można nią zastąpić kilka innych. Chyba już na zawsze zagości w moim wordpressie.

  35. Również zainstalowałem i już chyba jej nie odinstaluję. Wtyczka spełnia swoją rolę znakomicie, właśnie czegoś takiego potrzebowałem.

  36. Zainstalowałem wtyczkę. Na pierwszy rzut oka jest super. Podgląd co wyświetlać się będzie w google jest bajeczny i ułatwia bardzo pracę.

  37. Znakomity dodatek, muszę go czym prędzej zainstalować u siebie. Fajnie, że trafiłem na tego bloga.

  38. @Piotr: wypróbuj, wypróbuj. Wtyczka daje naprawdę duże możliwości, warto pobawić się nią dłużej.
    Warto również śledzić działania ekipy yoast na twitterze – często, gęsto pojawiają się tam sugestie odnośnie planowanych i zaakceptowanych zmian.

  39. Witam,
    Świetna wtyczka 🙂 Nie słyszałem jeszcze o niej, ale koniecznie muszę ją przetestować, bo z kilku innych ciekawych korzystam i dobrze się spisują. Najbardziej mi się podoba opcja podglądu wpisu w wynikach wyszukiwania. Zabieram się do testowania i mam nadzieję, że w przyszłości będziesz prezentował podobne perełki wraz z konfiguracją na swoim blogu.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz dość nieskutecznych agencji SEO?
#TOP10 w Google
w 3 miesiące
  • Tylko bezpieczne praktyki
  • Tylko sprawdzone strategie
  • Tylko jeden cel - pełna satysfakcja

Próbujesz bezskutecznie podnieść pozycje swojej strony w wynikach wyszukiwania?

Strategia, którą stosuję u moich klientów, daje TOP10 w Google dla 95% stron, a aż 70% z nich trafia do TOP3 w ciągu 3 do 6 miesięcy!

Podaj adres swojej strony i kontakt - zadzwonię i zaproponuję (bez zobowiązań) rozwiązanie SEO dla Twojego biznesu

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h
Dziękuję